Angolkert

A mindenki által ismert Öreg-tó mellett érdemes felkeresni a város keleti felén fekvő romantikus Cseke-tavat, és az azt körülölelő, gyönyörű ligeteivel, sétányaival és műemlékeivel méltán népszerű Angolparkot.

Az Angolkert története és építményei

Magyarország első angol típusú kertjét 1783-ban az Esterházy család megbízásából Bőhm Ferenc uradalmi mérnök telepítette. Az angolkertek az 1700-as évek közepén jöttek divatba. A francia kert merev, szigorú formái helyett a fákat és bokrokat nem szabályos mértani rendben, hanem csoportokban ültették úgy, hogy minden oldalról szép látványt nyújtsanak. Közöttük leheveredésre, piknikezésre csábító pázsit borította a talajt. Érdekesség, hogy Tatán ültették hazánkban először szomorú fűzeket. Ez a Kínából származó szép növény a romantika korának jellegzetes kerti dísze, később egyik legelterjedtebb fafajtánk lett. A kert kialakításának kedvezett az itteni források feltörő vize és a Cseke-tó, nem véletlen, hogy elsősorban vízkedvelő növényeket ültettek ide.

Műromok

Az Angolpark északi részén, nem messze a tótól találjuk a Charles Moreau által tervezett romantikus műromokat. Az 1801-ben emelt építményhez egy kis ívelt kőhídon át juthatunk. A műromok igazi romok felhasználásával épültek, többek közt a közeli vértesszentkereszti román kori apátság tucatnyi oszlop- és pillérkötegei, valamint domborműves római sírkövek is beépítésre kerültek. A hajdani, közelben fakadó karsztforrások patakja a műromokon folyt keresztül. Az Esterházyak alakították ki az építmény római fürdő jellegét, régebben Mátyás király idejében valóban fürdő állt ezen a helyen.

Egyéb épületek

Ugyancsak Charles Moreau tervezte a tó déli partján álló, 1850-ben épült, romantikus stílusú Török Mecsetet. A kissé elhanyagolt épület előtti padot, Kazinczy Ferenc látogatásainak emlékére állították.

A park bejáratától nem messze van a szépen felújított pálmaház épülete, amely napjainkban rendezvényházként üzemel. Nem messze tőle egy mesterséges barlang, az Avernus-barlang látható.

A felújított Kiskastély, avagy nyári lak, késő barokk épületét Fellner Jakab kezdte építeni, majd 1784-ben fejezték be. Az Angolpark legkorábbi épülete. Eredetileg nyári laknak épült, copf stílusban. Érdekessége, a terasz lépcsője, mely a vízbe dobott kavics keltette koncentrikus köröket idézi. 1784-ben Grossmann József építette. A felújított és 2015 júliusában átadott kiskastélyt az Esterházy család hajdanán nyári laknak használta, ahol az Angolparkban sétálva megpihenhettek. Jelenleg korhű, barokk berendezéssel és Herendi porcelán kiállítással várja a látogatókat a parkban.

Az előtte lévő füves területen Esterházy Ferenc gróf a két világháború között nagyszabású kulturális rendezvénysorozatot szervezett. A mostani szabadtéri színpad is a közelben van.

1948-ban a londoni olimpiára készülődő sportolók megkapták az Angolpark egy részét a felkészülésükhöz. Stílusosan az Angolparkot szemelték ki az akkori vezetők, a helyi párás, nyirkos mikroklíma a londonihoz hasonlító volta miatt. A sikeres olimpiai szereplés után véglegesítették az edzőtábort.

Megközelítés

Tata központi útjáról, az Ady Endre utcából nyílik a Hattyúliget utca, ezen 5 perc alatt a park bejáratánál vagyunk. Ugyancsak az Ady utcából nyíló Szabadság téren keresztül is elérhető a park.

A park egésze szabadon látogatható!

H-2890 Bercsényi u. 1. (volt Fischer-ház, közvetlen a Városháza mellett) • +36 34 588 633 • tata@tourinform.hu